O Martynce

Książki o Martynce to ciepły i zabawny tekst oraz znakomicie uzupełniające go piękne i realistyczne, pełne szczegółów, ale pobudzające wyobraźnię, ilustracje. Przede wszystkim jednak to seria o bezsprzecznych walorach edukacyjnych, niosąca mnóstwo pozytywnych emocji, idealna do wykorzystania w trudnej sztuce wychowania naszych pociech.

Dzieci 3-6-letnie nie potrafią jeszcze na ogół samodzielnie czytać, ale uwielbiają słuchać najróżniejszych opowieści. Postrzegają rzeczywistość, kierując się głównie wzrokiem i słuchem. Historyjki o Martynce rewelacyjnie spełniają dziecięcą potrzebę poznawania świata.

Bohaterka poprzez swoje rozmaite przygody przybliża małym czytelnikom otaczający świat, uczy, jak się w nim odnajdywać. Podpowiada, jak żyć szczęśliwie, a także jak radzić sobie z problemami. Bywa wesoła, ale i smutna, np. gdy gubi się jej ukochany piesek Pufek lub gdy spada z roweru i ze skaleczoną nogą trafia do szpitala. Zdrowo się odżywia, ale też choruje. Jest pełna energii, uwielbia podróże, ale bywa również zmęczona, np. całodniową opieką nad trójką niesfornych kuzynów, czy zniechęcona, np. pierwszymi niepowodzeniami podczas nauki tańca w szkole baletowej. Kocha przyrodę, z szacunkiem traktuje starszych, pomaga innym. Książeczki o Martynce podkreślają znaczenie przyjaźni, solidarności i gościnności. Zachęcają do aktywności – dziewczynka uczy się pływać, jeździć konno, gotować, tańczyć. Troszczy się o zwierzęta, sprząta, przygotowuje niespodzianki dla najbliższych...

Poznając perypetie Martynki i utożsamiając się z nią w wielorakich sytuacjach, Wasze dziecko nie tylko będzie się świetnie bawić, ale z pewnością nauczy się pokonywać własne słabości i smutki. Na przykład gdy odczuwa lęk przed wodą, przeczytajcie mu opowiadanie o tym, z jaką radością Martynka chodzi na basen. A gdy zachoruje i znuży je leżenie w łóżku, sięgnijcie po opowiadanie "Martynka jest chora". Uświadomi mu ono, że okres choroby minie, a rekonwalescencja może być okazją do odpoczynku i poświęcenia się ciekawym zajęciom.

Czytając dziecku książki o Martynce, pomagasz mu budować pozytywną wizję świata. Poszczególne części serii podpowiadają, jak pomimo niekiedy napotykanych trudności (choroba i kontuzje czy inne dziecięce problemy), nie wzbudzać w pociechach niepokoju i nie odbierać im typowego w tym wieku optymizmu.

Książki o Martynce to również skarbnica pomysłów, jak lepiej i pełniej wykorzystać wspólny czas, budowany wokół rzeczy najprostszych i najważniejszych. Bo przecież wspólna lektura, to bycie razem, składa się z chwil wyjątkowych.

Trzeba tu także wspomnieć o autorce polskiej wersji książek o Martynce, Pani Wandzie Chotomskiej, świetnej pisarce, która od wielu lat swoją twórczością ubarwia dzieciom świat. Oryginalne teksty autora "Martynki" Gilberta Delahaye'a w jej spolszczeniu, to ciepłe, zabawne historyjki, często rymowane, które niezmiennie wywołują uśmiech i radość najmłodszych.